Tanulj meg angolul beszélni naplóírással

Miért fogsz tudni folyékonyabban beszélni angolul rendszeres naplóírással?

7/14/20234 min read

person holding ballpoint pen writing on notebook
person holding ballpoint pen writing on notebook
Ismétlés

Az Így tanulj meg angolul beszélni sorozat előző részében megnéztünk néhány páros szóbeli gyakorlatot.

Ebben a cikkben egy újabb önálló beszédfejlesztési gyakorlattal folytatjuk.

Beszédfejlesztés naplóírással

Ahhoz, hogy folyékonyan tudj beszélni angolul, folyékonyan kell tudnod angolul gondolkodni. Az idegen nyelven való gondolkodás kialakítására számos technika létezik. Ezek közé tartozik a naplóírás.

A rendszeres írás nagyon jó módja a gondolataid rendszerzésének és a kifejezőkészséged fejlesztésének. A beszéd pedig nem más, mint a gondolataid szóbeli kifejezése. Amíg azonban beszéd közben nem mindig van időd hosszan átgondolni, mit akarsz mondani, írás közben szabadabban tudsz kísérletezni a gondolataid formába öntésével. Ezt minél többet gyakorlod, annál könnyebben és gyorsabban fogod tudni fejben megfogalmazni a mondanivalód, ami révén a beszéd is könnyebbé, folyékonyabbá válik.

Írás közben ráadásul rengeteg olyan szót, kifejezést és szerkezetet is tanulhatsz, amelyekre tényleg szükséged van, hiszen használni akarod őket. A tényleges használat és a személyes élményekhez, emlékekhez, gondolatokhoz való kötődés révén pedig sokkal könnyebben meg fogod tudni jegyezni őket.

Miről lehet írni?

A rövid válasz: bármiről.

Ez a túl tág megfogalmazás - bár igaz - nem biztos, hogy mindenkinek hasznos, úgyhogy itt egy konkrétabb lista.

Írhatsz arról, hogy:

  • mi történt veled előző nap, mit csináltál, hol voltál, kivel találkoztál, stb.

  • mit tervezel aznapra

  • mit álmodtál

  • milyen ötleteid, terveid, álmaid, céljaid vannak

  • mi aggaszt

  • miről kell döntést hoznod

  • miért tanulsz angolul

  • mi a kedvenc filmed/könyved/zenéd/kajád

  • mit szeretsz csinálni a szabadidődben

  • milyen jó filmet/sorozatot láttál legutóbb, mi történt benne

  • mit gondolsz a klímaváltozásról, a minimalizmusról, stb.

Vagy bármi másról, amihez kedved van vagy hasznosnak találod.

Az önálló írás nagyon jó módja a korábban tanultak gyakorlásának és megszilárdításának is. Így választhatsz témát a szerint is, hogy éppen mit tanulsz.

Ha például most tanulod a bevásárlás témakörét, írhatsz arról, hogy:

  • hol szoktál vásárolni, milyen gyakran, mit veszel

  • mi jellemzi a magyarok/angolok stb. vásárlási szokásait

  • mit gondolsz a fast fashion-ről / consumer society-ről / a Black Friday-ról

Vagy ha a nyelvtan oldaláról közelítenél, nézheted az igeidőket is. Például:

  • az előző napi történések leírásával tudod gyakorolni a múlt időket

  • a kedvenc szabadidős tevékenységeid leírásával az egyszerű jelen időt

  • a terveid részletezésével a jövő időket

De teljesen spontán is írhatsz arról, ami éppen eszedbe jut.

A lényeg a következetes gyakorlás.

Ezen a ponton felmerülhetett Benned a kérdés, hogy hogyan is kezdj bele.

Összeszedtem Neked néhány tippet a kezdéshez a főbb kérdések köré építve.

1. Hova írjak?

Lehet papír alapon vagy digitálisan is naplót írni. Ha a papír alapú megoldást választod, jó, ha van erre egy külön füzeted. Elnevezheted My English Journal-nek is. Tedd jól látható helyre, hogy minden nap eszedbe jusson az írás. Ha digitálisan jobban szeretnél írni, a Notion-t javaslom. De igazából egy Word vagy egy Google Drive dokumentum is megteszi.

A lényeg, hogy egy helyen legyenek az irományaid (jó látni, ahogy napról napra telnek az oldalak, plusz később vissza tudod nézni, hogy mennyit fejlődtél), és legyenek könnyen hozzáférhetőek.

2. Milyen gyakran írjak?

Mint minden gyakorlási formánál, itt is kulcsfontosságú a rendszeresség, ha eredményeket akarsz látni. A legjobb napi szinten írni. Nem kell feltétlen regényeket, kezdetnek írhatsz akár pár sort is naponta, főleg, ha nem vagy hozzászokva az íráshoz.

3. Hogyan írjak?

Én legjobban úgy szeretek idegen nyelven naplót írni, hogy először a folyamatosságra fókuszálok, utána a pontosságra. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy először megállás és megszakítás nélkül írom le az adott témával kapcsolatos gondolataim. Ha vannak olyan szavak, kifejezések, amiket nem tudok, megpróbálom körülírni a jelentésüket, majd odaírom magyarul is, aláhúzom és hagyok ki utána helyet, hogy a pontosság fázisban lássam, minek kell utána néznem.

Ha már egy szuszra leírtam, amit akartam, végigfutom újra a szöveget és utánanézek az aláhúzott magyar kifejezések angol megfelelőinek. Ezeket odaírom a szövegbe a megfelelő helyre. Így hasznos új szavakat is tanulok, de közben a kommunikációs problémamegoldó készségem is fejlődik a körülírás gyakorlása révén.

Tehát azért jó megőrizni a folyamatosságra fókuszáló fázist megszakításmentenesen, mert az állandó szótárazgatás egyrészt kizökkent, másrészt elveszi a körülírási stratégia fejlesztési lehetőségét. Ez egy nagyon fontos stratégia, mivel beszéd közben általában nincs előttünk szótár, úgyhogy ki kell tudnunk magunkat fejezni akkor is, ha a konkrét szó nem jut eszünkbe vagy nem tudjuk.

4. Miről írjak?

Kezdetnek, főleg kezdő nyelvi szinten a konkrétabb, személyesebb témák könnyebbek lehetnek. Például kezdő nyelvtanulóként valószínűleg könnyebb a saját bevásárlási szokásaidról írni, mint a fogyasztói társadalomról kifejteni a véleményed.

Fontos, hogy bármennyire is kezdő vagy, érdemes írni, még akkor is, ha egyelőre csak pár mondatot tudsz. Mert pont a rendszeres írással fog az a pár mondat is egyre jobban menni, és egyre több mindennel kapcsolatban fogod tudni kifejezni magad.

A következő cikkben folytatjuk az Így tanulj meg angolul beszélni sorozatot egy újabb beszédfejlesztési tippel.

See you then!

Ha szeretnél további, nyelvtanulással kapcsolatos tippeket, feladatokat kapni ingyen, iratkozz fel a hírlevélre!