Így tanulj meg angolul beszélni III.
Páros gyakorlatok az angol beszédkészség fejlesztéshez


Itt van néhány oldal, amiket mi is használunk a tandem partneremmel:
De ha egy konkrét témáról szeretnétek beszélgetni, vannak olyan oldalak, ahol tematikusan vannak összegyűjtve kérdések:
Mi több hónap elteltével is rendszeresen használjuk ezeket az oldalakat, mivel a kérdések mindig nagyon jó beszélgetésindítók. Van, hogy nagyon sok kérdésen végigmegyünk, sok különböző témát érintve, így annál választékosabb szókincset tudunk használni, valamint új szavakat tanulni. De olyan is van, hogy annyira belemerülünk egy témába, hogy egész végig arról beszélgetünk.
Nézzünk most meg egy másik, játékosabb feladatot!
2. Story Dice
Ez az egyik új kedvencem. A Story Dice online verzióját 5 vagy 9 dobókockával lehet játszani, viszont a kockák oldalain nem pöttyök vannak, hanem képek, amelyek alapján történeteket lehet kitalálni és elmesélni.
Például az alábbi képekről lehetne valami ilyesmit mondani:
So last week we had a blackout, apparently because a mouse had chewed on the wiring. So I had to call the electrician, but on his way to my home… Szóval múlt héten áramszünet volt, mert úgy néz ki, egy egér szétrágta a vezetéket. Szóval szerelőt kellett hívnom, de út közben…:








Ha szeretnél további, nyelvtanulással kapcsolatos tippeket, feladatokat kapni ingyen, iratkozz fel a hírlevélre!
Ismétlés
Legutóbb megnéztük, hogy hogyan lehet angol beszélgetőpartnert találni az italki-val. Ha lemaradtál, itt éred el a legutóbbi cikket.
Most pedig megnézünk néhány gyakorlatot, amelyet a beszélgetőpartnereddel tudtok kipróbálni. Nem csak a beszédkészségetek fog tőlük fejlődni, de nagy valószínűséggel jót is fogtok szórakozni közben.:)
1. Random Question Generator
Amikor legelőször találkozol italki-n a beszélgetőpartnereddel, nem ismeritek egymást, új a szituáció, ráadásul angolul kell megszólalni, előfordulhat, hogy nem fog rögtön eszetekbe jutni beszédtéma, vagy hamar kifogytok az ötletekből.
De semmi vész! Van erre egy nagyon egyszerű megoldás: a random question generator. Több ilyen oldal is létezik, a lényege, hogy egy gombra rákattintva mindig felugrik egy véletlenszerű kérdés angolul.
Például:
Itt, ha rákattintasz a Click for Question gombra, mindig előjön egy újabb kérdés. Vannak köztük viccesek (néha hülyeségek), ismerkedősek, komolyabbak vagy elgondolkodtatóak. Ha valamelyik nem tetszik, egyszerűen átugrod. Szerencsére elég sok van.
Van, ahol egyszerre több kérdést is ki tudsz listázni, például:
És van, ahol kategóriát is választhatsz, például:
Többféle verzióban is lehet játszani, például az egyikőtök dob, elmesél egy teljes történetet az összes kép felhasználásával, majd a másikótok újat dob, és új történetet talál ki az új képekkel. De lehet felváltva is mesélni. Ilyenkor egyikőtök elkezdi a történetet az egyik képpel, majd átadja a szót, és a másikótok folytatja tovább egy másik képpel, és így tovább. Meg persze saját verziókat is kitalálhattok. Mi leginkább az elsőt szoktuk játszani.
Ami még hasznos lehet, hogy ha a történetmesélés előtt végigmentek hangosan a szavakon, és ha valami ismeretlen, megnézitek a szótárban. Az új szavakat le is írhatjátok magatoknak. A fenti kép szólistája például ez lenne: headphones, a cactus, a trophy, a light bulb, a mouse (de többeszám: mice)
Ez a játék nagyon jó szókincstanuláshoz, mivel ténylegesen használni fogjátok a szavakat. Így sokkal könnyebben meg fognak maradni, ráadásul egy konkrét szituációhoz, élményhez tudjátok majd kötni őket, ami megint csak segíti az emlékezést (én például így jegyeztem meg, hogy a csípőfogú angolul pincers).
A random question generator-t és a story dice-ot természetesen önálló beszédgyakorláshoz is használhatod.
3. Who am I?
A harmadik egyszerű, de nagyszerű játék, amit kipróbálhattok, a barkóba, vagyis angolul a Who am I?. Ehhez az egyikőtök kiválaszt egy tárgyat, állatnevet, hírességet, stb., a másikótoknak pedig eldöntendő kérdések segítségével kell kitalálnia a megoldást.
Például, tegyük fel, hogy arra gondolok, I’m a cat. Ezt persze a beszélgetőpartner nem tudja, ezért elkezd kérdéseket feltenni. A párbeszéd valahogy így fog kinézni:
-Are you an object?
-No, I’m not.
-Are you an animal?
-I am.
-Are you a wild animal?
-Nope.
-Are you a pet?
-Yeah.
-Do you have four legs?
-Yes, I do.
-Can you bark?
-No, I can’t.
-Do you purr?
-I do.
-Are you a cat?
-Yeah, I am.
A barkóba nagyon jó egyrészt szókincsfejlesztésre, másrészt az eldöntendő kérdések és a rövid válaszok gyakorlására.
Nyelvórákon általában mindig a tanár kérdez, így a diákok sokszor nem nagyon tanulnak meg kérdést feltenni angolul (én is egyetemen pótoltam ezt a hiányosságot), pedig a hétköznapi életben elég gyakran kellenek a kérdések. Ezért érdemes ezt is célzottan gyakorolni, hogy ne okozzon majd gondot éles helyzetben angolul megkérdezni például, hogy Are you hungry? vagy Could you give us the menu, please?