Tanulj meg angolul beszélni memoriterekkel

Így tanulj meg angolul beszélni V.

7/17/20236 min read

Ismétlés

Az Így tanulj meg angolul beszélni sorozat előző részében megnéztük, hogyan segíti elő a naplóírás a beszédet.

Ebben a cikkben pedig arra térünk ki, hogy hogyan lehet fejleszteni a beszédet szövegek memorizálásával.

A szövegek memorizálását sokan ódivatúnak, unalmasnak vagy épp feleslegesnek gondolják, hiszen a hétköznapi kommunikáció nem épp abból áll, hogy betanult szövegeket mondunk fel egymásnak.

Ez mind jogos felvetés, csak épp félreértelmezi az idegen nyelvi memoriterek célját.

Nézzük is meg, mire jó ez a nyelvtanulási stratégia!

Miért jó angol szövegeket megtanulni?

Ehhez egy személyes példával kezdenék. Amikor tizedikes gimis voltam, jól mentek a nyelvtani szabályok és a szavak, ötös dolgozatokat írtam, viszont, ha meg kellett szólalnom angolul, teljesen leblokkoltam. Nem igazán tudtam beszélni, és én sem értettem, hogy miért, ha egyszer a szókincs meg a nyelvtan látszólag megvolt hozzá.

Aztán kitaláltam, hogy le akarom tenni az angol középfokú (B2 szintű) nyelvvizsgát. Az írásbeli résztől nem tartottam, de a beszédtől annál inkább. Hiszen középfokon elvárás, hogy szinte folyékonyan tudj beszélni számos, akár elvontabb témáról is.

Úgyhogy a kihívás az volt, hogy feltornázzam a beszédkészségemet. Erre volt kb. 4-5 hónapom. Kezdetnek, egy tanárom ajánlására, beszereztem a Színes kérdések és válaszok angol nyelvből könyvet, ami kifejezetten szóbeli nyelvvizsgára és érettségire segít felkészülni.

Mivel a könyvben a kérdésekhez mindig tartoztak minta válaszok, a válaszok pedig tele voltak hasznos, választékos kifejezésekkel és változatos nyelvtannal, kitaláltam, hogy elkezdem megtanulni a minta válaszokat. Intuitív döntés volt, de nagyon jónak bizonyult.

Félreértés ne essék, már akkor sem az volt a terv, hogy a nyelvvizsgán majd fejből visszaidézem egy 300 oldalas könyv véletlenszerűen kiválasztott részletét. A cél eleinte elsősorban a kontextus alapú szó-és nyelvtan tanulás volt.

De minél tovább csináltam, annál több előnyét fedeztem fel.

Lássuk ezeket az előnyöket!

Az angol szövegtanulás előnyei

1. Szókincsbővítés

Ha szövegeket tanulsz meg, nem csak különálló szavakat, hanem szókapcsolatokat fogsz megjegyezni. Egy konkrét témához, kontextushoz fogod tudni kötni ezeket a szavakat és tudni fogod azt is, hogy hogyan használd őket. Tehát a memoriter nagyon jó szókincsfejlesztésre is.

Nézzünk meg egy példát!

Tegyük fel, hogy a consumer society - fogyasztói társadalom témában akarod bővíteni a szókincsed, azon belül a reklámokról akarsz megtanulni beszélni.

Itt van hozzá először egy rövid szólista:

  • ad - hirdetés

  • commercial - reklám

  • to invoke - kiváltani

  • viewer - néző

  • to appeal to someone - hatást gyakorolni valakire, megfelelni valakinek

Dönthetsz úgy, hogy megtanulod ezt a szólistát. De fogod tudni mondatban is használni ezeket a szavakat? Például mit kezdesz a to appeal to someone kifejezéssel? Milyen kontextusban lenne ennek értelme?

Na itt jönnek képbe a szövegek.

Sokkal könnyebb elsajátítani a fenti szavakat, ha szövegbe ágyazottan tanulod meg őket.

Például:

A good ad or commercial should be persuasive and entertaining, thought-provoking and informative, creative and funny. It should spark human interest and invoke the right emotion in the mind of the viewer. It should have the power to completely change the mind of the viewer, listener or reader to buy the new item instead of the old favorite. Moreover, the style and the image should appeal to the target group (Színes kérdések és válaszok angol nyelvből, 51.oldal).

Ebből már érteni fogod, hogy az appeal to igét akkor lehet például használni, ha azt akarod kifejezni, hogy a reklámoknak a célközönséghez kell illeszkedniük.

Sokkal több értelme van tehát egy mondaton, sőt egy szövegen belül megtanulni ezeket a szavakat, mint külön egy listában.

2. Nyelvtantanulás

Ha szövegeket tanulsz meg, a szókincsed mellett a nyelvtanod is fejlődik, hiszen látod, milyen jelentések kifejezésére használják a nyelvtant különböző kontextusokban.

Az előző példánál maradva, ebből a szövegből meg lehet tanulni, hogy a should-ot akkor is használhatjuk, ha arról akarunk beszélni, hogy valaminek szerintünk milyennek kellene lennie:

A good ad or commercial should be persuasive and entertaining, thought-provoking and informative, creative and funny. It should spark human interest and invoke the right emotion in the mind of the viewer. It should have the power to completely change the mind of the viewer, listener or reader to buy the new item instead of the old favorite. Moreover, the style and the image should appeal to the target group. (Színes kérdések és válaszok angol nyelvből, 51.oldal)

3. Kiejtés-és beszédfolyamatosság

A szövegtanulásnál fontos, hogy hangosan tanulj. Ezzel a kiejtéseden is tudsz csiszolni. A Színes kérdések könyvben az a jó, hogy van hozzá CD, így meg is tudod hallgatni többször a szövegeket, majd azokat tudod imitálni.

A kiejtésen túl pedig a beszédfolyamatosságod is rengeteget fog fejlődni, vagyis folyékonyan, lendületesen fogsz tudni beszélni. Ezt ugyan először egy memorizált szövegen keresztül fogod tudni visszaadni, de idővel át tudod majd ültetni az önálló beszédbe is.

4. Önbizalom

Az előző ponthoz kapcsolódóan egy óriási előnye a memoritereknek, hogy megszokod a saját hangod angolul, és ezáltal nő az önbizalmad. Nagyon sokan (köztük régen én is), elsősorban az önbizalomhiány miatt nem mernek megszólalni idegen nyelven. Nem bíznak a saját hangjukban, félnek, mi lesz, ha hibáznak.

Ha viszont napi szinten hangosan, folyékonyan beszélsz angolul, még akkor is, ha az egy betanult szöveg, egyre inkább el fogod hinni magadról, hogy tudsz angolul.

Ráadásul, mivel olyan szövegeket tanulsz meg, amelyek nyelvtan és szókincs szempontjából is helyesek és magas szintűek, egyre inkább az lesz a benyomásod, hogy nagyon is jól tudsz angolul, hiszen olyan témákról tudsz összefüggően, folyékonyan beszámolni, mint a környezetszennyezés meg az iskolarendszerek (az más kérdés, hogy a hétköznapi életben ezekre mennyire van szükség).

5. Biztonságérzet

Ha sok szöveget megtanulsz, biztos lesz néhány jól hangzó, választékos mondat, ami megragad a fejedben. Ezek nagyon jó mankóként tudnak szolgálni például egy nyelvvizsgán, ahol a stressz miatt sokan hajlamosak leblokkolni, vagy nem tudják, hogyan kezdjenek bele.

Ha viszont van a tarsolyodban néhány ilyen mondat, amikről biztosan tudod, hogy nyelvtanilag helyesek, ez egyrészt ad egy extra önbizalom löketet és biztonságérzetet, hogy van mire támaszkodnod. Másrészt meg tudod törni a jeget és magabiztosan, lendületesen bele tudsz kezdeni a mondandódba, harmadrészt pedig ezzel jó első benyomást tudsz tenni a vizsgáztatókra (ami, lássuk be, fontos szempont).

6. Beszédfejlesztés

Tehát minél több szöveget tanulsz meg, annál több, konkrét témához kötődő szókapcsolat és nyelvtani szerkezet fog megragadni a fejedben, amelyeket aztán elő fogsz tudni hívni, amikor önállóan akarsz majd beszélni.

A szókapcsolatok olyanok, mint a puzzle darabok. A memoriterek arra kellenek, hogy megtanuld őket kirakni. Utána pedig már önállóan is fogod tudni őket kombinálni. És így fogsz megtanulni beszélni.

Nekem is így sikerült a nyelvvizsgám, elég jó százalékkal, úgy, hogy előtte pár hónappal megszólalni sem nagyon bírtam angolul.

Úgyhogy, ha nehezen megy a beszéd, a memoriter tanulás az egyik legjobb stratégia, amit alkalmazhatsz.

Ha szeretnél további, nyelvtanulással kapcsolatos tippeket, feladatokat kapni ingyen, iratkozz fel a hírlevélre!